Przejdź do treści

OGŁOSZENIE O NABORZE

27 sierpnia, 2024

w ramach interwencja I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność PS WPR 2023-2027 – komponentu Wdrażanie LSR.

Nabór ogłaszany jest na operacje w zakresie: Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej

– nabór wniosków trwa od ……………. do …………………………

Stowarzyszenie Kłodzka Wstęga Sudetów – Lokalna Grupa Działania ogłasza [1]nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji  I.13.1 LEADER – PS WPR 2023-2027 – komponent Wdrażanie LSR z zakresu: Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej

1.  Nazwa podmiotu właściwego dla przeprowadzenia naboru i oceny wniosków

Stowarzyszenie Kłodzka Wstęga Sudetów – Lokalna Grupa Działania

2. Nazwa podmiotu właściwego w sprawie o przyznanie pomocy i zawarcia umowy (???)

       Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

3.  Nazwa podmiotu właściwego w sprawie wypłaty pomocy i obsługi systemu teleinformatycznego(???)

       Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa


[1] Art. 19 ust. 1 ustawy o RLKS

4.  Przedmiot naboru wniosków o przyznanie pomocy

Przedmiotem naboru wniosków są operacje z zakresu „Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej”, gdzie przewidziane  wsparcie może być wykorzystane na  modernizacja, budowa lub rozbudowa niewielkich obiektów użyteczności publicznej, takich jak place zabaw, ścieżki rowerowe, małe parki, chodniki, przystanki autobusowe, oświetlenie uliczne, itp. ze szczególnym zwróceniem uwagi na inwestycje uwzględniające  rozwiązania oparte o gospodarkę cyrkularną (GOZ), odnawialne źródła energii (OZE), czy błękitno-zieloną infrastrukturę (BZI). Celem tych działań jest zwiększenie dostępności i funkcjonalności tych obiektów dla mieszkańców oraz poprawa jakości życia w społecznościach lokalnych w dobie zmagań z kryzysem klimatycznym.

1) Operacja powinna zostać zrealizowana maksymalnie w 2 etapach

2) Operacja powinna zostać zrealizowana w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia:  30 czerwca 2029 r.

3) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana:

  • na obszarze objętym LSR;
  • na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem.

4) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.

5)  Operacja powinna być zgodna z celami LSR i realizować wskaźniki:

Cel.1 Rozwój Zielonej Gospodarki

Wskaźnik rezultatu R27 – realizacja celów środowiskowych lub klimatycznych poprzez inwestycje na obszarach wiejskich;

Wskaźnik produktu WP 1.4 – ilość przyznanych dotacji

6) Operacja powinna zakładać:

  • zaspokajanie  potrzeb społeczności lokalnej;
  • infrastruktura będąca efektem tej inwestycji będzie ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej;
  • koszty całkowite operacji nie przekraczają 1 mln euro.

5. Podmioty uprawnione do ubiegania się o przyznanie pomocy

O pomoc ubiegać się mogą wyłącznie osoby prawne będące JSFP, posiadające numer EP[1].


[1] Numer EP: nadawany prze ARiMR, inaczej nazywany numerem identyfikacyjnym ewidencji producentów, składa się z 9 cyfr i identyfikuje każdego producenta rolnego, który jest posiadaczem zwierząt lub osobą, która chce ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

6. Kwota pomocy, o którą można się ubiegać

Pomoc przyznawana jest na podstawie umowy o przyznanie pomocy.

Pomoc przyznawana jest w formie refundacji poniesionych wydatków kwalifikowalnych z możliwością zawnioskowania o wypłatę zaliczki (50%) lub wyprzedzającego finansowania (20%).

Maksymalny, dopuszczalny poziom wsparcia wynosi 75% kosztów kwalifikowalnych operacji

Minimalna kwota wsparcia wynosi: 50 tys. zł

Maksymalna kwota wsparcia wynosi: 300 tys. zł

7. Termin i sposób składania wniosków

1)  Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od dnia ………………2024 r. do dnia ……………………………….2024 r. włącznie.

2)    Wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). – ten system służy do napisania i złożenia wniosku

(a nic o tym co dalej, czyli o Centralnym Systemie Obsługi Beneficjenta CSOB???, czyli o obsłudze już złożonego wniosku ??? – tutaj np. będą już szły pisma z uzupełnieniami dla Wnioskodawców – wydaje się, że powinniśmy o tym wspomnieć w ogłoszeniu)

8. Szczegółowe warunki przyznania pomocyW ramach interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność z zakresu: Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznejobjętej niniejszym ogłoszeniem, szczegółowe warunki przyznania pomocy określa „Regulamin naboru wniosków o przyznanie pomocy”opublikowany na stronie Stowarzyszenia Kłodzka Wstęga Sudetów – Lokalna Grupa Działania / który stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia

9. Ogólna pula środków przeznaczona na interwencję I.13.1 LEADER z zakresu Poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej , w ramach naboru objętego niniejszym ogłoszeniem

Limit środków w naborze wynosi 1 100 000 euro.

– co stanowi 40% kwoty środków przeznaczonych na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR),

– w tym 55% środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

– w tym 45% środków pochodzi ze współfinansowania krajowego na które składa się zarówno budżet państwa (20%) jak i WKŁAD WŁASNY JSFP (25%)

Oznacza to, że całkowita wartość wszystkich operacji wybranych przez Radę KWS-LGD nie może przekroczyć kwoty 1 100 000 euro.